UNO klasa 8
Szkolenie dla osób ubiegających się o wydanie zaświadczeń kwalifikacyjnych do obsługi urządzeń (pot. nalewaki) do napełniania i opróżniania zbiorników transportowych materiałami niebezpiecznymi klasy 8.

Wymagania
- ukończone 18 lat
- wykształcenie min. zawodowe
Dokumenty
- dowód osobisty
Przebieg szkolenia
- część teoretyczna
- część praktyczna
- egzamin państwowy przed komisją kwalifikacyjną TDT
Ważność zaświadczeń
- uprawnienia TDT wydane w formie zaświadczenia kwalifikacyjnego ważne są przez dziesięć lat
Egzamin
- termin egzaminu ustalany jest z Oddziałem Terenowym TDT
- Warunkiem przystąpienia do egzaminu jest dostarczenie do Oddziału Terenowego Transportowego Dozoru Technicznego dokumentacji osoby ubiegającej się o wydanie zaświadczenia kwalifikacyjnego.
- Na komplet dokumentów składają się: wniosek o przystąpienie do egzaminu i potwierdzenie wniesienia opłaty egzaminacyjnej.
Formalności
- wszelkie formalności związane z przystąpieniem do egzaminu przed Komisją Kwalifikacyjną Transportowego Dozoru Technicznego REALIZOWANE SĄ PRZEZ NAS w imieniu osób ubiegających się o wydanie zaświadczeń
Podstawa prawna
Podstawą prawną uzyskania zaświadczenia kwalifikacyjnego jest Rozporządzenie Ministra Transportu z dnia 20 września 2006r. w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego, jakim powinny odpowiadać urządzenia do napełniania i opróżniania zbiorników transportowych (Dz.U.2015.34 t.j. z dn. 2015.01.09), które określa warunki techniczne dozoru technicznego w zakresie eksploatacji urządzeń do napełniania i opróżniania zbiorników transportowych ograniczonych z jednej strony zaworem odcinającym od instalacji technologicznej lub przesyłowej, a z drugiej elementem łączącym z napełnianym lub opróżnianym zbiornikiem transportowym czyli w skrócie „urządzeń NO”.
Nieprzestrzeganie przepisów o dozorze technicznym przez eksploatującego urządzenie techniczne może skutkować wstrzymaniem eksploatacji tego urządzenia na podstawie Ustawy o dozorze technicznym z dnia 21 grudnia 2000r. Dalsza eksploatacja urządzenia, którego eksploatacja została wstrzymana przez jednostkę dozoru technicznego zagrożona jest sankcją karną z artykułu 63, który mówi „Kto dopuszcza do eksploatacji urządzenie techniczne wbrew decyzji organu właściwej jednostki dozoru technicznego o wstrzymaniu eksploatacji lub wycofaniu z obrotu urządzenia technicznego, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.”